TOEFL iBT Writing Practice

Get your TOEFL writing evaluated for free!

What’s included in the writing section of this course?

  • Helps students improve to 24+ points.
  • Skill-building independent and integrated lessons
  • 40 independent and 43 integrated writing lessons with feedback from qualified and well-trained iBT writing specialists
  • Personalized feedback improves writing proficiency.
  • Option to purchase an additional error correction service which helps writers to recognize and avoid common errors during the iBT exam.

Start improving your English now

For more information, e-mail mbuckhoff@aol.com or leave comment below.

 

13 Comments

  1. Lana
    Jul 17, 2017 @ 22:07 pm

    Hi Michael,

    I need to score 24 in writing. I took TOEFL exam a few times now and I always score 21! I studied a lot of materials and tried noteful and other websites, but nothing is working with me. I need to know what exactly am doing wrong every time to get the exact same score! I changed my ways during each exam but it is always the same result at the end. If I join your course can you tell me exactly why am getting only 21 and how can I score higher? Because after each time I receive my scores I would say to myself that If only there is someone at the Toefl center that would tell me what am doing wrong so I could improve my self and do it right next time.

    Reply

    • Michael Buckhoff
      Jul 18, 2017 @ 09:38 am

      Lana,

      You are in luck! I just developed what I call a 30-day TOEFL Writing Boot Camp Course to solve your writing frustrations and to give you the feedback you need so that you can finish the TOEFL and move on with your life! In fact, here is an error correction video I just did for another student who joined this course last week: https://youtu.be/HiN1S6mPFY4

      Click on the link so that you can look over the course: http://onlinetoeflcourse.com/wp-content/uploads/2017/07/30-Day-7-Step-Study-Guide-for-Writing-and-Grammar.pdf

      If you should decide to join my course, I will also send you a Pay Pal invoice to make it easy for you to make your tuition payment.

      Thanks,

      Michael

      Reply

  2. Mithu Paudel
    Jan 09, 2016 @ 07:50 am

    Hi
    I like to purchase credit for 1 month writing( individual and integrated task) and speaking task (individual and integrated task). Will it be expired within 1 month still I will have to complete the number of tasks that is allowed me to complete. How much does it cost for these two section for 1 moth subscription.

    Reply

    • Michael Buckhoff
      Jan 09, 2016 @ 07:58 am

      Mithu,

      You control how long you use my Online TOEFL Course. If you use my Online TOEFL Course for one month, it will cost $45.

      Since you are creating a subscription to my course, you will need to cancel your subscription BEFORE the 30 day billing cycle ends. If you get billed for another month and if you do not want to pay for that next month, send me an e-mail. PayPal allows me to issue refunds that go back as far as 60 days.

      Happy New Year!

      Michael

      Reply

  3. Nick
    Feb 17, 2015 @ 01:44 am

    I want to join the online course after I see the comment on this.
    Q)Some people think that its better to live with family while other think its better to live independently..what do u prefer?
    I personally prefer to live with my family than to live independent for few reasons like I can concentrate on my studies, I do not need to get worried about money and I find it fun.
    First, I can concentrate on my studies. For example, my friend Rahul he lives alone in an apartment in London. He has to prepare his own food, wash his clothes and do other activities because of which he doesn’t get time to study. Before, when he was with his family he used to get very good grades but now he hardly passes subject. He also feels that he did wrong by living his family so he is planning to go stay with his family from next semester.
    Second, I don’t need to get worried about my school’s tuition. For example, my friend who studies at Selton School in Newyork lives alone. He really works hard to earn to pay for his tuition because of which he hardly gets free time to study. As, I live with my family I really feel free about my tuition fees as it’s paid by my brother. May be I do not have to do any part time job and I get enough time to study I get more than 90% marks.
    Finally, it is Fun. For example I with my family members we always go to some new place to visit or go picnic during weekend. I find it so much refreshing and fun. I really love my every moment that I spend with my family. My friend who lives alone he just sits at home watching either movie or playing games in computer during weekend. It seems like his life is so monotonous.
    To sum up, I would like to say that there are a lot of advantages of living with family than living alone. Tell me who would not want to live freely without any burden?

    Reply

  4. Nnenna says
    Dec 17, 2014 @ 03:42 am

    Thanks for your free on line course,but i want you to clarify me on an issue regarding the speaking section of the toefl.how will be sure your voice is being recorded,?is the volume on or you set it yourself before speaking.please give a feedback because my exam is almost near so that i will know what to do before the D-day,thank you.

    Reply

    • Michael Buckhoff
      Dec 17, 2014 @ 08:56 am

      Nnenna,

      Here are my comments to you:

      Thanks,

      Michael

      Reply

  5. Michael Buckhoff
    Dec 08, 2014 @ 07:08 am

    Caio,

    Here are my video comments to you:

    Follow the link to the 90-Day TOEFL Study Guide I recommend for you:

    Happy Holidays!

    Michael
    ===============================

    Hi Michael ,

    I am Caio , I am from Brazil and I am applying to MIT this year for that reason I need 90 on the TOEFL test. I have never taken the TOEFL test before but I took a prep course in my city last year and during that prep course I had a bit difficulty with the writting section and the listening section because I have trouble of note taking . If can suggest me a study plan I will be grateful, I have about one and half month to prepare , using 4-5 hours per day including sundays and saturdays.

    Thanks for your attention,

    Caio

    Reply

  6. siva
    Dec 04, 2014 @ 19:28 pm

    Thanks

    Reply

Leave a Reply